Cinsel Hayatı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

0
Cinselliği etkileyen faktörler;

Cinselliği etkileyen faktörler, biyolojik, psikolojik, sosyo kültürel, ahlaki, dini faktörler olduğu gibi antropolojik, politik ve ekonomik faktörler de yer almaktadır. Bu nedenle, herhangi bir cinsel sorun yaşayan birinin de bu sorununa bulunacak çözüm birçok açıdan değerlendirilmelidir.
Biyolojik faktör: Cinsellik temel bir içgüdü olduğu kadar en temel ihtiyaçlardan biridir. Cinsel işlevleri, bedenimizin ürettiği 30 yaşını aşkın hormon ve kimyasal madde yönlendirmektedir. Bu nedenle, sağlıklı bir cinsel yaşam için sağlıklı bir beden olmazsa olmaz kabul edilir.

Psikolojik faktör: Sağlıklı işleyen bir beden, cinselliği sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için gerekli altyapıyı sağlarken, insan psikolojisi de cinselliğin nasıl yaşanacağını, kiminle yaşanacağını, ne zaman, nerede ve nasıl olacağını, nasıl uyarılıp, nasıl doyuma ulaşılacağını belirleyen etmeni oluşturur.

Sosyokültürel açı: Yetişilen ve içinde yaşanılan aile, yakın çevre, gelenekler, dini inançlar, ahlaki tutumlar, tek başına cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor.

Cinsel sorun ya da cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireyler için getirilecek her türlü tedavi yaklaşımının bu üç temel unsuru içermesi gerekiyor. Yalnızca tıbbi bir yaklaşım getirmek yeterli olmadığı gibi, yalnızca psikolojik ya da sosyokültürel yaklaşım da yeterli değil. Modern cinsel tedavilerin bu üç yaklaşımı dikkate alması gerekiyor.

Share.

Leave A Reply