Sertleşme Sorunu Nedir ? Sebepleri Nelerdir?

0
Sertleşme Sorunu Nedir?

Sertleşme sorunu kişinin sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, cinsel birleşmeyi de engelleyecek, yeterli bir sertleşme sağlayamaması ya da cinsel etkinlik bitene kadar sertleşmeyi sürdürememesidir.

Sertleşme Sorununun Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme bozukluğu organik bir sebebe bağlı olarak yaşanabilir. Buna örnek olarak, damar hastalıklarını; diyabet, felç, beyin tümörleri, Multipl Skleroz, Parkinson gibi nörolojik hastalıkları, ilaçları, alkol ve madde kullanımını gösterebiliriz.

Kişide eğer spontan sertleşmeler ve sabah sertleşmeleri oluyorsa, masturbasyon sırasında ya da başka partnerle sertleşme sağlanıyorsa organik bir faktörün olmadığı söylenebilir.

Organik etkenlerin dışında cinsel bilgi eksikliği, yanlış bilgiler, cinsel mitler; kişinin partneri ile iletişim sorunları olması, evlilik dışı ilgi veya ilişkisinin bulunması, partnerinin cinsel isteksizliği, başarısız olma korkusu, cinsel performansına yönelik kaygıları bulunması ve partnerinin yargılayıcı tutumu sertleşme bozukluğunun yaşanmasına neden olabilmektedir.

Share.

Leave A Reply